Tarihe Sığmayan Mekan Ahlat

Tarihe Sığmayan Mekan Ahlat Tarihe Sığmayan Mekan Ahlat
Font:
Yazdır

Ahlat'ta bulunan dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığı olarak bilinen Selçuklu Meydan Mezarlığı'nı 2023 yılında 170 bin kişi ziyaret etti.

Anadolu'nun Orhun Abideleri olarak da bilinen UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde bulunan ve dünyanın en büyük Türk-İslam Mezarlığı olan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı başta olmak üzere Ahlat’taki kümbetler, kaleler ve diğer tarihi mekanlar, son yıllarda yoğun ziyaretçi akınına uğruyor.

Ahlat Müze Müdürü Mikail Ercek, Selçuklu Meydan Mezarlığı başta olmak üzere Ahlat’taki tarihi mekanlardaki ziyaretçi yoğunluğunun her yıl katlanarak arttığını söyledi.

Resmi rakamlara göre 2023 yılında Ahlat Müzesini 20 bin, Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığını ise 170 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Ahlat Müze Müdürü Mikail Ercek, ziyaretçi sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 50’den fazla bir artış söz konusu olduğunu söyledi.


"2023 yılında 170 bin ziyaretçi ağırladık"

Ercek, “Gerek müzemizin ve gerekse Selçuklu Meydan Mezarlığı'nın ziyaretçi sayısı her geçen gün artarak devam ediyor. Her sene bir önceki seneye göre artıyor. Tabii devletimizin buraya olan ilgisi ve Cumhurbaşkanımızın burayı ziyaretleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın buradaki çalışmaları, yaptığı çevre düzenlemeleri ziyaretçi sayısındaki artışa büyük etken oluyor.

2022 yılında 90 bin ziyaretçiyi ağırlamışken 2023 yılında 170 bin ziyaretçi ağırladık. Tabii ki bu büyük bir rakam, yaklaşık yüzde 50’nin üzerinde bir rakama denk geliyor. Ziyaretçi sayısındaki artış sevindirici bir olay. İnşallah bundan sonraki senelerde de artarak devam edecektir.” dedi.

Bitlis (Ahlat) - Bir Kasaba Hikayesi
Sonraki Gönderi Bitlis (Ahlat) - Bir Kasaba Hikayesi